Chyba – Komiks

Chyba - Komiks

Grafický román Chyba je v základě komiksovou adaptací stejnojmenného románu Marka Šindelky (vyšel v září 2008 v nakladatelství Pistorius & Olšanská). Scénář komiksu se v průběhu vývoje od předlohy značně osamostatnil, výrazně se změnil celkový způsob vyprávění i časový rámec, v němž se děj odehrává. Komiksová Chyba se tak stala zcela autonomním dílem.

Chyba je příběhem o rostlinách a identitě. Kryštof Warjak, botanik, pěstitel orchidejí a v neposlední řadě překupník ohrožených rostlinných druhů, přijme zakázku bohatého ruského sběratele a z Japonska do Evropy propašuje neznámou, oficiálně dávno zaniklou květinu. Tento zdánlivě jednoduchý obchod se změní v noční můru v momentě, kdy je Kryštof po příjezdu do Prahy zatčen a vyslýchán kvůli dvěma brutálním vraždám, které nespojuje nic jiného než Kryštofovo jméno. Někdo jej hledá. Někdo sleduje jeho stopu z Tokia a očividně se nezastaví před ničím.

Celý příběh sledujeme převážně z perspektivy detektivů Karla Rosy a Josefa Kabaly, kteří jsou na případ Kryštofa Warjaka nasazeni. Jak vyšetřování postupuje, objevují se stále děsivější a temnější skutečnosti. Nikdo neví, kde se rostlina, kterou měl Warjak z japonských ostrovů přivézt, nachází a jestli vůbec někdy nějaká existovala. Případ se stává nejasným a nepřehledným, oba detektivové se do něj noří hlouběji a hlouběji, celá věc jim začíná zasahovat do osobních životů. Na základě diametrálně odlišných názorů na to, jak v pátrání pokračovat, mezi nimi dojde k naprostému rozkolu, na povrch nečekaně vyjdou dávné vzájemné křivdy i neschopnost obou stárnoucích mužů vyrovnat se s vlastním životem.

Chyba z velké části vychází z odkazu starých japonských hororových příběhů zvaných kaidany. Po výtvarné stránce se inspiruje streetartovou technikou tvrdých černobílých „šablonových“ kreseb.

http://pure-beauty.cz/Chyba/

kvetina005_zabijak5004_zabijak4006_zabijak6

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s